Răspuns :
a-b=72 ⇒ a= b+72
(a+b) : (a-b) = 5 si rest 2
(a+b) : 72 = 5 si rest 2
(a+b) = 72*5 +2= 362
b+72+b=362
2b= 362-72 = 290
b=145
a= 145+72 = 217
b) a : 13 = b si rest b
a = 13 b+b = 14 b unde b ={ 1,2,3,4,........}
numerele sunt multipli de 14 adica 14,28,42,.........
c) a : 15 = b si rest 2b
a = 15 b+2b = 17 b unde b ={ 1,2,3,4,........}
numerele sunt multipli de 17 adica 17,34,51,.........
d) a+b+c=232
a:b=14 si rest 5
b:c=7 si rest 1 b=7c+1
a= 14b+5 = 14(7c+1)+5 = 98c+14+5= 98c+19
98c+19+7c+1+c=232
106c=232-19-1=212
c=212/106=2
b=7x2+1=15
a=232-15-2=215
e) a-b=139
a : 2b=10 si rest 6
a=20b+6
20b+6-b=139
19b=139-6 = 133
b=133/19=7
a=139+7=146
(a+b) : (a-b) = 5 si rest 2
(a+b) : 72 = 5 si rest 2
(a+b) = 72*5 +2= 362
b+72+b=362
2b= 362-72 = 290
b=145
a= 145+72 = 217
b) a : 13 = b si rest b
a = 13 b+b = 14 b unde b ={ 1,2,3,4,........}
numerele sunt multipli de 14 adica 14,28,42,.........
c) a : 15 = b si rest 2b
a = 15 b+2b = 17 b unde b ={ 1,2,3,4,........}
numerele sunt multipli de 17 adica 17,34,51,.........
d) a+b+c=232
a:b=14 si rest 5
b:c=7 si rest 1 b=7c+1
a= 14b+5 = 14(7c+1)+5 = 98c+14+5= 98c+19
98c+19+7c+1+c=232
106c=232-19-1=212
c=212/106=2
b=7x2+1=15
a=232-15-2=215
e) a-b=139
a : 2b=10 si rest 6
a=20b+6
20b+6-b=139
19b=139-6 = 133
b=133/19=7
a=139+7=146
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!