Răspuns :
Deci, ne gandim asa:
Daca in 400 de grame de solutie concentratia este de 10%, rezulta ca 10% din 400 este sare. Deci, 40 de grame de sare, in 400 de grame de solutie.
Daca adaugam inca 40g de sare, facem 80g de sare in 440 de solutie. Deci, avem o concentratie de 440/80 = 5%.
Daca in 400 de grame de solutie concentratia este de 10%, rezulta ca 10% din 400 este sare. Deci, 40 de grame de sare, in 400 de grame de solutie.
Daca adaugam inca 40g de sare, facem 80g de sare in 440 de solutie. Deci, avem o concentratie de 440/80 = 5%.
ms=400g
ci=10%
md adaugat=40g
cf=?
md=(cxms):100=(10x400 ): 100 = 40g
cf=(md+md adaugat) : (ms + md adaugat) x100 = (40+40) : (400+40) x 100
cf=800:44=18%
ci=10%
md adaugat=40g
cf=?
md=(cxms):100=(10x400 ): 100 = 40g
cf=(md+md adaugat) : (ms + md adaugat) x100 = (40+40) : (400+40) x 100
cf=800:44=18%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!