👤

calculati concentratia procentuala a solutiei obtinute prin dizolvarea a : a) 10g hidroxid de sodiu in 40g apa
b) 60g acid azotic in 240 ml apa


Răspuns :

Răspuns:

se aplica relatia    c=mdx100/ms, unde ms=md+m,apa

a

md=10g

m,apa=40g

ms= 50g

c=10x100/50=20%

b.

md=60g

m,apa= 240g,   deoarece ro,apa= 1g/ml  si ms= ro x v

ms= md+m,apa= 300g

c= 60x100/300=>20%

Explicație:

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari