Răspuns :
Eu deduc urmatoarea situatie: O masa de gheata m1=1kg si cu temperatura de -15C se amesteca cu o masa m2 de apa cu temperatura initiala de t2=60C astfel incat se obtine apa la temperatura finala t=10C. Se cere masa de apa necesara acestui proces.
In acest caz apa calda m2 va ceda caldura si se va raci de la 60C la 10C si putem scrie Qced=m2*c apa*(t2-t)=m2*4185*(60-10)
Caldura va fi primita de gheata care se incalzeste pana la 0C, se topeste la 0C si se incalzeste pana la 10C astfel incat Qprim are trei termeni
Qprim=m1*c gheata*(0-(-15))+m1*lambda ghata+m1*c apa*(t-0)
Qprim=1*2090*15+1*3,3*10la a cincea+1*4185*(10-0)
Scriem Qced=Qprim si scoatem m2
Succes!
In acest caz apa calda m2 va ceda caldura si se va raci de la 60C la 10C si putem scrie Qced=m2*c apa*(t2-t)=m2*4185*(60-10)
Caldura va fi primita de gheata care se incalzeste pana la 0C, se topeste la 0C si se incalzeste pana la 10C astfel incat Qprim are trei termeni
Qprim=m1*c gheata*(0-(-15))+m1*lambda ghata+m1*c apa*(t-0)
Qprim=1*2090*15+1*3,3*10la a cincea+1*4185*(10-0)
Scriem Qced=Qprim si scoatem m2
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!