Răspuns :
m NaO=?
m Na=10g
Na impur=8%
Na pur=92%
A Na=23
A O=16
A H=1
Rezolvare.
2x23 49
2Na+H2O=Na2O+H2 (gaz care se degaja pui sageata in sus)
9.2 x
M Na=A Na=23
1mol Na=23g
M NaO=A O+A Na=23+16=49
1mol NaO=49g
m Na pur=92x10=9.2(se simplifica 10 cu 100 prin 10 si ramane 10)
100
x=49x9.2=9.2(se simplifica 49 cu 23 si ramane 2 si 2 se semplifica prin 2 si 2x23 ramane 1)
R. m NaO=9.2
m Na=10g
Na impur=8%
Na pur=92%
A Na=23
A O=16
A H=1
Rezolvare.
2x23 49
2Na+H2O=Na2O+H2 (gaz care se degaja pui sageata in sus)
9.2 x
M Na=A Na=23
1mol Na=23g
M NaO=A O+A Na=23+16=49
1mol NaO=49g
m Na pur=92x10=9.2(se simplifica 10 cu 100 prin 10 si ramane 10)
100
x=49x9.2=9.2(se simplifica 49 cu 23 si ramane 2 si 2 se semplifica prin 2 si 2x23 ramane 1)
R. m NaO=9.2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!