Răspuns :
scriem datele : ms1=300g
c1=25%
ms2=600g
c2=50%
c final=?
c%= [tex] \frac{md*100}{ms} [/tex]⇒md=[tex] \frac{c *ms}{100} [/tex]⇒md1=[tex] \frac{25*300}{100} [/tex]=75 g
md2=[tex] \frac{50*600}{100} [/tex]=300g
md final =md1+md2⇒md final=75+300=375g
ms final =ms1+ms2⇒ms final=300+600=900g
c% final = md final* 100/ms final⇒ c% final=[tex] \frac{375*100}{900} [/tex]= 41,66%
c1=25%
ms2=600g
c2=50%
c final=?
c%= [tex] \frac{md*100}{ms} [/tex]⇒md=[tex] \frac{c *ms}{100} [/tex]⇒md1=[tex] \frac{25*300}{100} [/tex]=75 g
md2=[tex] \frac{50*600}{100} [/tex]=300g
md final =md1+md2⇒md final=75+300=375g
ms final =ms1+ms2⇒ms final=300+600=900g
c% final = md final* 100/ms final⇒ c% final=[tex] \frac{375*100}{900} [/tex]= 41,66%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!