👤

Cat se alungeste un resort de constanta elastica 100 N\m de care suspendam un corp cu masa de 50 kg ? Va roog ajutati-ma ! scrieti datele problemei, formula si rezolvarea daca vreti ! Marchez cel mai bun raspuns ! Va multumesc ! 

Răspuns :

Forta care intinde resortul este G=m*g=50*10=500N
Resortul se va alungi cu Δl astfel incat F=G=k*Δl
Δl=F/k=G/k=500/100=5m
Nu vreau puncte, nu vreau cel mai bun, vreau in schimb sa citesti teoria!
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari