👤

Dintr-o cantitate necunoscuta de solutie de concentratie 20% se scot 150 g si se inlocuiesc cu apa, solutia obtinuta avand concentratia 15%. Aflati masa initiala a solutiei de concentratie 20%.

Răspuns :

Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.

Cred ca s-ar rezolva asa.

La inceput avem masa solutiei 20%, pe care o notam ms(g solutie). Ea contine dizolvate md g solvat.

Se scot deci ms1 = 150 g solutie de concentratie 20%. Am putea calcula care este masa dizolvata md1(g) continuta in 150 g solutie 20%(deci cu alte cuvinte cate grame de solvat s-au scos).

c = 100*md1/ms1, de unde md1 = c*ms1/100 = 20*150/100 = 30(g solvat).

Daca s-au scos 30 g solvat, inseamna ca masa de solvat din solutia 15% ramasa este md2 = (md - 30)(g solvat).

Masa solutiei ramase este aceeasi, deoarece cele 150 g scoase s-au inlocuit cu 150 g apa.  Cel putin asa inteleg eu din enunt.

Deci ms2 = ms.
c2 = 15%.

Sa scriem acum expresiile concentratiei procentuale la inceput si la sfarsit:

20 = 100*md/ms                                (1)
si
15 = 100*(md - 30)/ms                      (2)

Practic se obtine un sistem de doua ecuatii cu necunoscutele md si ms.

Relatia (1) devine, daca impartim ambii membri cu 20:

ms = 5md                                             (3)

Inlocuim (3) in (2) si gasim md.

15 = 100(md - 30)/5md

15*5md = 100(md - 30)
75md = 100md - 3000
25md = 3000, de unde md = 120(g solvat).

Deci: ms = 5md
ms = 5*120;
ms = 600 g solutie 20%.

Asta este parerea mea.


Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari