Zn + 2HCl = ZnCl₂ + H₂ gazul degajat este H₂, conform ecuatiei reactiei la un mol de Zn se degaja un mol de hidrogen, deci n(Zn)=n(H₂) (n-nr de moli) n=m/Mr , adica n(H₂)=n(Zn)=m(Zn)/Ar(Zn)=195g/65g/mol= 3 mol Raspuns: n(H₂)=3mol
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!