Răspuns :
Nu sunt sigur dar incerc sa o rezolv
msH2O=500g
C%=5%
--------------------
md=??
C%=md · 100
ms
5%=md·100
500
md=10%
msH2O=500g
C%=5%
--------------------
md=??
C%=md · 100
ms
5%=md·100
500
md=10%
ms=500g
c=5%
c=[tex] \frac{md}{ms} [/tex]×100⇒5=[tex] \frac{md}{500g} [/tex]×100=[tex] \frac{md}{5g} [/tex]⇒md=25g
2=[tex] \frac{500g}{25g+ m_{apa} } [/tex]=[tex] \frac{20g}{ m_{apa} } [/tex]⇒[tex] m_{apa} = \frac{20g}{2} =10g[/tex]
c=5%
c=[tex] \frac{md}{ms} [/tex]×100⇒5=[tex] \frac{md}{500g} [/tex]×100=[tex] \frac{md}{5g} [/tex]⇒md=25g
2=[tex] \frac{500g}{25g+ m_{apa} } [/tex]=[tex] \frac{20g}{ m_{apa} } [/tex]⇒[tex] m_{apa} = \frac{20g}{2} =10g[/tex]
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!