partea de masa a unei substante, este raportul dintre masa solutului si masa solutiei imultit la 100$, deci: w=50/(50+450)=0,1 adica 0,1*100%=10% , deci vom avea o solutie de 10% de zahar
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!