👤

Se evapora 40 g de apa din 200g solutie de sare de cp₁= 12% care este cp₂

Va rog urgent !!


Răspuns :

w2=m(sare)*100%/m2(solutie)
m(sare)=w*m1/100%=12*200/100=24g
w2=24g*100%/(200-40)=15%

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari