👤

Se ard 80 g de calciu cu 40% impuritati. Oxidul obtinut se introduce in apa rezultand o solutie de concentratie 0,8% . Determinati masa de apa folosita .

Răspuns :

masa Ca pur = 60% ·80 = 48g  nr. moli Ca = 48/40 =1,2 moli
Ca +1/2 O2 ⇒CaO  (1)  această  ecuație se citește : ” din 1 mol de Ca se obține 1mol de CaO”  ⇒ din 1,2 moli Ca ⇒1,2 moli CaO
CaO + HOH ⇒ Ca(OH)2      (2)      din 1 mol CaO ⇒1mol Ca(OH)2 ⇒ din 1,2 moli CaO⇒1,2 moli Ca(OH)2  masa Ca(OH)2 = 1,2moli·74g/mol = 88,8g
Cu același raționament ⇒ în reacție se consumă 1,2 moli de apă  (1,2·18 = 21,6g)
În soluția finală : c=0,8%; md = 88,8g ⇒  ms = md·100/c = 11100g ⇒ m apă din soluție  = =ms - md = 11100 - 88,8 = 11011,2 g
masa de apă folosită = 21,6g  (din reacția 2) + 11011,2 (din soluția finală) = 11032,8g

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari