Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Va trebui sa calculam, din cate inteleg eu din enunt, cati electroni accepta 1 atom de element X.
Dar, conform enuntului, masa unui(1) atom de element X este 53,12*10 la puterea (-24) atomi.
Si atunci am putea scrie:
Dada 12,8 g element X accepta 4,8176*10 la puterea 23 electroni
Atunci 53,12*10 la puterea (-24) g element X vor accepta y electroni
y = 53,12*10 la puterea(-24)*4,8176*10 la puterea 23/12,8 = aprox. 2.
Deci 1 atom de element X accepta 2 electroni. Asadar, fiind vorba de acceptare de 2 electroni, ar rezulta ca sarcina electrica relativa a elementului X este -2.
Cel putin asa cred eu ca se rezolva.
Va trebui sa calculam, din cate inteleg eu din enunt, cati electroni accepta 1 atom de element X.
Dar, conform enuntului, masa unui(1) atom de element X este 53,12*10 la puterea (-24) atomi.
Si atunci am putea scrie:
Dada 12,8 g element X accepta 4,8176*10 la puterea 23 electroni
Atunci 53,12*10 la puterea (-24) g element X vor accepta y electroni
y = 53,12*10 la puterea(-24)*4,8176*10 la puterea 23/12,8 = aprox. 2.
Deci 1 atom de element X accepta 2 electroni. Asadar, fiind vorba de acceptare de 2 electroni, ar rezulta ca sarcina electrica relativa a elementului X este -2.
Cel putin asa cred eu ca se rezolva.
Sigur este asa ;)
numarul lui Avogadro reprezinta o constanta, care arata cate particole sa afla intrun mol, adica la noi cati atomi sar afla intrun mol, asa calculand masa moleculara: Ar=(53,12*10-24)*N(6,023*10²³)=31,9 g/mol
deci elementul cu masa atomica relativa 32 este Sulful
12,8g de Sulf spune ca avem 0.4 mol de S, adica 0.4mol * 6.023*10²³ atom/mol=2.4092*10²³ atomi de sulf...deci daca fiecare atom din cei 0.4 moli de S ar avea sarcina S²⁻, atunci inseamna ca fiecare 2.4092*10²³ atomi au aditionat cate 2 electroni, ceea ce inseamna ca sau acceptat 4,8184*10²³ electroni...
Raspuns: X este S²⁻
numarul lui Avogadro reprezinta o constanta, care arata cate particole sa afla intrun mol, adica la noi cati atomi sar afla intrun mol, asa calculand masa moleculara: Ar=(53,12*10-24)*N(6,023*10²³)=31,9 g/mol
deci elementul cu masa atomica relativa 32 este Sulful
12,8g de Sulf spune ca avem 0.4 mol de S, adica 0.4mol * 6.023*10²³ atom/mol=2.4092*10²³ atomi de sulf...deci daca fiecare atom din cei 0.4 moli de S ar avea sarcina S²⁻, atunci inseamna ca fiecare 2.4092*10²³ atomi au aditionat cate 2 electroni, ceea ce inseamna ca sau acceptat 4,8184*10²³ electroni...
Raspuns: X este S²⁻
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!