👤

Cate grame de oxigen corespund la 2 moli de apa? Dar la 5 moli Al2O3   ?

Răspuns :

1 mol H2O...16gO
2 moli H2O...xgO
1/2=16/x⇒x=2·16=32gO

1 mol Al2O3...48gO
5 moli Al2O3...xgO
1/5=48/x⇒x=5·48=240gO
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari