👤

1) in 400 grame solutie se gasesc 80 grame zahar .Ce concentratie procentuala are solutia?
2)in 500 kg solutie sunt dizolvate 75kg soda de rufe.ce concentratie procentuala are solutia?
3)ce cantitate de solutie de concentratie 15% se obtine prin dizolvarea a 60kg piatra vanata in apa?
4)ce cantitate de concentratie 4% se obtine prin dizlovarea a 2kg sare bucatarie in apa?


Răspuns :

2. ms=500 kg    c= md\ms . 100 =75\500 .100 c=15%
    md=75 kg 
  c=?
1)ms=400
   md=80
c=?

c=
c=8000/400
c=20%

2)ms=500g
   md=75
c=?


c=7500/500
c=15%

3)c=15
  md=60
ms=?



ms=6000/15
ms=400g

4)c=4%
  md=2
ms=?
mapa=?



ms=200/4
ms=50
mapa=ms-md
mapa=50-2
mapa=48g
 Sper ca te-am ajutat! 
Inainte de-a incepe sa rezolvi scrie intotdeauna formulele,ca vei intelege mai bine!!!