👤

In 480 g de apa se introduc 20 g de sare.Care este concentratia de sare a solutiei obtinute?

Răspuns :

c=(md/ms)*100=20*100/500=4%
masa solutiei va fi 480g+20g=500g
concentratia este md(20g) /ms(500g)*100=4%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari