Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Masa unui mol de atomi de Mg este 24 g/mol.
Ecuatia reactiei chimice este:
2Mg + O2 = 2MgO
Daca din 2*24 g Mg rezulta 2*1 moli MgO
Atunci din 96 g Mg vor rezulta x moli MgO
x = 96*2/(2*24) = 4(moli MgO).