👤

Care ma ajuta si pe mine ??
Se ard 96g de magneziu. Cati moli de oxid de magneziu se formeaza ? 


Răspuns :

Mg+O2→MgO- reactia chimica n=m/M n=96g/24g/mol=4 moli de magneziu intra în reactie 》1 mol de Mg. ..........1 mol MgO 4 moli de Mg. ..........x moli de MgO X=(4*1)/1=1 》4Mg+4O2→4MgO 》》se formează 4 molid de magneziu