👤

Intr-un pahar se gasesc 80 cm³ solutie acid sulfuric 70% (p=1,62 g/cm³) . Volumul de apa din pahar si masa de acid sunt: 
a). 20,6 g acid si 11,8 cm³;
b). 45,36 g acid si 19,44 cm³;
c). 38,88 cm³ apa si 90,72 g acid;
+ rezolvarea va ro frumos ! Multumesc :*



Răspuns :

ms=80
c=70%
p=1,62g/cm
ms=p*v
ms=1,62*80=129,6
md=c*ms/100
md=70*129,6/100
md=9072/100
md=90,72g acid
mapa=ms-md
mapa=129,6-9072
mapa38,88cm3

Raspunsul corect este c)38,88apa si 90,72g acid.
Sper ca te-am ajutat!!!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari