👤

in 220 grame de solutie de concentratie 32% se adauga 50 grame de solvent .Calculati concentratia procentuala a solutiei finale.

Răspuns :

ms1=220 g
c1=32%
ms2=50g
-----------------------
msf=?
--------------------

msf=ms1+ms2
msf=220g+50g
msf=270 g