Răspuns:
v₁/v₂ = 1/2
Explicație:
v = d/t
v₁ = viteza tramvai = d/t₁
t₁ = 20 minute = 20x60 = 1200 secunde
v₂ = viteza autobuzului = d/t₂
t₂ = 600 secunde
v₁/v₂ = d/t₁ : d/t₂ = (d/t₁)·(t₂/d) = t₂/t₁
v₁/v₂ = t₂/t₁ = 600 sec / 1200 sec = 1/2
v₁/v₂ = 1/2