👤

1ex.intr-un butoi sunt 599 l de ulei.intr-o zi s-au vandut 175 l de ule,iar in alta zi s-au vandut cu 36 l mai mult.cati l de ulei au mai ramas in butoi?                       ex2.)calculeaza suma numerelor a,b,c, si d, stiind ca:a=21+47+93.b=112+193+100.c=545-423.d=100.ajutatima si pe mine va rog.


Răspuns :

1.cati l s-au vandut a doua zi?
175+36=211l
2.cati l s-au vand in total?
175+211=386 l
3.cati l au m ramas?
599-386=213l
Ex. 1: 599  - 175  = 424
Acum facem: 175 + 36 = 211,am facut asa ca sa vedem cat s-a vandut in alta zi,deoarece zice ca s-a vandut cu 36 mai mult.
424 - 211 = 213

Ex. 2: Sa-l calculam pe a: 21 + 47 + 93 = 161
a = 161
Sa-l calculam pe b : 112 + 193 + 100 = 405
b = 405
Sa-l calculam pe c : 545 - 423 = 122
c = 122
Si d = 100
Sa calculam suma lor : 161 + 405 + 122 + 100 = 788
a + b + c + d = 788

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari