👤

As dori sa va propun o problema de chimie de clasa a X -a (luata din manual) la care nu gasesc abordarea potrivita. Imi cer scuze daca aceasta a mai fost rezolvata pe acest forum, insa nu am verificat fiecare pagina in parte. As fi foarte recunoscator daca mi s-ar propune o rezolvare.
"Dupa racire la temperatura obisnuita, gazele rezultate la arderea unui amestec de metan si etan in raport molar CH4:C2H6 = 3:2 sunt barbotate printr-un vas care contine solutie de NaOH de concentratie 40%, si se constata ca masa vasului a crescut cu 616g." Cerintele:
a) Masa molara medie si densitatea fata de aer a amestecului (l-am rezolvat cu formulele amestecului de gaze; M = 21,6 g/mol)
B) Masa amestecului de metan si etan supus arderii
c) Masa solutiei de NaOH de concentratie 40% necesara.


Răspuns :

b) Reacţiile de ardere (ignor coeficientul oxigenului, fiindcă nu se leagă nicio cerinţă de el şi nu mai are rost să încarc problema):

3x CH4  + O2 -> 3xCO2 + 3x*2H2O
2x C2H6  + O2 -> 2x*2CO2 + 2x*3H2O

Am notat cu 'x' numărul de moli, iar pe '3' şi '2' le-am luat din raportul molar.

În total, avem:
3x + 2x*2 = 7x moli CO2
6x + 6x = 12x moli H2O

În urma barbotării, în soluţia de NaOH va rămâne CO2, deci acea valoare cu care a crescut masa vasului reprezintă masa dioxidului de carbon rezultat în urma arderii amestecului.

M CO2 = 12+32 = 44

Calculăm câţi moli CO2 reprezintă cele 616 grame:

[tex] \frac{616}{44} = 14 \ moli \ CO2[/tex] (rezultati în urma arderii)

În reacţiile de mai sus am calculat că rezultă 7x moli CO2 în urma arderii, deci îl putem afla pe x:

7x = 14 => x=2 moli

=> (conform raportului molar) în amestec sunt:
2*3 = 6 moli CH4
2*2 = 4 moli C2H6

M CH4 = 16 g
C2H6 = 30 g

6*16 + 4*30 = 216 grame amestec metan şi etan


c) CO2 + 2NaOH -> Na2CO3 + H2O

1 mol CO2 reacţionează cu ............... 2 moli NaOH
14 moli CO2 reactionează cu ............. y = 28 moli NaOH

Aplicăm puritatea de 40% şi înmulţim cu masa molară a NaOH (pentru a calcula cantitatea exprimată în grame):

[tex] 28 * \frac{100}{40} * 40 = 2800 g = 2.8 Kg[/tex] NaOH necesar



Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari