👤
a fost răspuns

Calculează masa de cărbune cu un conținut de 60 la suta carbon,știind ca la ardere au luat parte 2 kmoli oxigen.

Răspuns :

C + O2 ---> CO2
1 mol O2.........12 g C
2 kmoli O2............x kg C
x = 24 kg C
puritatea = masa carbon/masa carbune * 100
masa carbune = 24/60 * 100 = 40 kg carbune