👤

Cate grame de solutie de concentratie 15% se obtin prin dizolvarea a 75 de grame soda de rufe in apa?


Răspuns :

c=15%
md = 75 g
ms =?
c=md*100/(md+m apa)
15= 75 *100 / 75 + m apa
15 ( 75+ m apa) = 75*100
75 + m apa = 75*100/15
75 + m apa =25*20
m apa = 500 - 75
m apa = 425
ms = m apa + md
ms =425+ 75 = 500 g

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari