👤

O cantitate de sulfat de sodiu ce contine 6,023 x 10^21 atomi de oxigen, reactioneaza cu o solutie de clorura de bariu concentratie 10%.
Determina numarul de moli de precipitat format si numarul de molecule de appa din solutia finala. Multumesc!


Răspuns :

Na2So4+ BaCl2 = Baso4+ 2 NaCl
Nr atomi o2= 6,023*10^21= 0,06023*10^23
Niu(nrr moli o2) = 0,002 moli O2 => m o2= 0,064 g
M Na2so4= 46+32+64=142 g/mol
142..........64 g O2
x..............0,064 => x=0,142 g Na2So4
0,142/ 142= x/  208=> m precipitat(x) = 0,208 g
C=md*100/ms=> ms=md*100/c= 2,08 g Sol BaSo4
m H20 = 2,08-0,208= 1,872 g H20 
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari