Răspuns :
m(C) = m(subst) * w(C) ; m(C) = 100 * 0,75 g = 75 g m(H) = m(subst) * w(H) ; m(H) = 100 * 0,25 g = 25 g
% O = 100 - 53,33 - 11,11 = 35,56
53,33/12 = 4,44
11,11/1 = 11,11
35,56/16 = 2,22
Imparti toate la 2,22 => FB = C2H5O
masa moleculara pt FB = 2*12+5+16 = 45
masa moleculara pt FM = (2*12+5+16)*n = 90 =>45n=90=>n=2
FM = C4H10O2 - formula moleculara a compusului organic
53,33/12 = 4,44
11,11/1 = 11,11
35,56/16 = 2,22
Imparti toate la 2,22 => FB = C2H5O
masa moleculara pt FB = 2*12+5+16 = 45
masa moleculara pt FM = (2*12+5+16)*n = 90 =>45n=90=>n=2
FM = C4H10O2 - formula moleculara a compusului organic
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!