👤

Ce greutate are un tren care merge cu viteza constanta de 54kmh daca puterea motorului locomotivei este 270kw iar fortade frecare este de 250de ori mai mica decat greutatea trenului

Răspuns :

P=270KW=270000W
v=54km/h=15m/s
F=P/v=270000/15=18000N
F=Ff
G=Ff.250=18000.250=4500000N=4,5MN