Răspuns :
masa solutiei = m H2O + masa dizolvata
C%=(md/ms)*100=>md = (c*ms)/100
=>100md=c*ms=>100md=25*(mH2O + md)
=>100md=25*150 + 25md=>75md=3750=>md=50 g zahar
C%=(md/ms)*100=>md = (c*ms)/100
=>100md=c*ms=>100md=25*(mH2O + md)
=>100md=25*150 + 25md=>75md=3750=>md=50 g zahar
100md=c(md+mapă)
100md=25(md+150)
100md=25md+3750
75md=3750
md=50 g de zahar
100md=25(md+150)
100md=25md+3750
75md=3750
md=50 g de zahar
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!