magnetita este Fe3O4 masa molara este: 3*56+4*16=232 g/mol raportul de masa pt fier: 3*56/232=168/232=21/29 raportul de masa pt oxigen: 4*16/232=64/232=8/29
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!