👤

La pretul de livrare din fabrica al unui obiect electronic se adauga24/100 TVA si un adaos comercial de 40/100 din pretul de livrare .Stiind ca la raft obiectul costa 656 lei care a fost pretul de livrare?

Răspuns :

x pretul de livrare

24%+40%=64% s-a adaugat la pretul de livrare
deci 656 reprezinta 164 % din pretul de livrare
656  :164%= 400 lei pretul de livrare
verificare
24% tva    400 x 24% = 96 lei
40% adaos 400 x40% = 160 lei
pret de raft 400+96+160=656 lei

Daca a = pretul de livrare din fabrica, atunci:
a+a*[tex] \frac{24}{100} [/tex]+a*[tex] \frac{40}{100} [/tex]=656
[tex]a*(1+ \frac{24}{100}+ \frac{40}{100})=[/tex]656
[tex]a* \frac{164}{100}=[/tex]656
a=[tex]656: \frac{164}{100} [/tex]=[tex]656* \frac{100}{164} =400[/tex] lei pretul de livrare.

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari