Un mobil se deplaseaza intr-un interval de timp cu v1=15m/s,iar in urmatorul interval de timp,=cel anterior cu v2=90 km/h.Care este v medie pe intragul parcurs/
viteza1= 15m/s timpul 2=1h=3600 s distanta 2= 90km=90 000 m rezolvare: v= d/t viteza2 =90km/h = 90000m: 3600s = 25 m/s v medie =v1+v2 / 2= 15m/s+25m/s= 40:2 = 20 m/s raspuns : 20 m/s
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!