Un mobil se deplaseaza intr-un interval de timp cu 15 metri pe secunda, iar urmatorul interval de timp, egal cu viteza de 90 kilometrii pe ora.Care este viteza medie?
viteza1= 15m/s timpul 2=1h=3600 s distanta 2= 90km=90 000 m rezolvare: v= d/t viteza2 =90km/h = 90000m: 3600s = 25 m/s v medie =v1+v2 / 2= 15m/s+25m/s= 40:2 = 20 m/s raspuns : 20 m/s
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!