👤

La un depozit sunt 274 de saci a cate 25 kg de cartofi si 196 de saci a cate 30 kg de ceapa .S-au livrat la doua magazine cate 36 de saci cu cartofi si 28 de saci cu ceapa. Ce cantitate de legume a ramas in depozit? ajutatima e urgent si sa fie cu plan de rezolvare



Răspuns :

274 - 36 = 238 saci cartofi ramasi in depozit
238 * 25 = 5950 kg cartofi in depozit
196 - 28 = 168 saci ceapa ramasi in depozit
168 * 30 = 5040 kg ceapa in depozit
5950 + 5040 = 10990 kg legume ramase in depozit
Cati saci cu cartofi au ramas?                                                                                                                  274-72=202 saci                                                                                                                                      Cati saci cu ceapa au ramas?                                                                                                                196-56=140 saci                                                                                                                                   Cate kg de cartofi sunt in cei 202 saci?                                                                                                  202x25=5050 kg                                                                                                                                        Cate kg de ceapa au ramas in cei 140 saci?                                                                                         140x30=4200 kg                                                                                                                                    Ce cantitate de legume a ramas in depozit?                                                                                            5050+4200=9250 kg