Răspuns :
[tex]MgCO3 + 2HCl -> MgCl2 + CO2 + H2O[/tex]
Calculăm numărul de moli HCl din soluţie:
[tex] \frac{200}{36.5} * \frac{18.25}{100} = 1 \ mol \ HCl[/tex]
Din 2 moli HCl se obţin ............ 1 mol CO2 (gaz)
Din 1 mol HCl ......................... x
x=0.5 moli CO2
pV=nRT => V = nRT/p
p (presiunea) = 1
n (număr moli) = 0.5
R (constantă) = 0.082
T (temperatură) = 273 + 25 K = 298 K
=> V = 12.218 L (deci punctul c. )
Calculăm numărul de moli HCl din soluţie:
[tex] \frac{200}{36.5} * \frac{18.25}{100} = 1 \ mol \ HCl[/tex]
Din 2 moli HCl se obţin ............ 1 mol CO2 (gaz)
Din 1 mol HCl ......................... x
x=0.5 moli CO2
pV=nRT => V = nRT/p
p (presiunea) = 1
n (număr moli) = 0.5
R (constantă) = 0.082
T (temperatură) = 273 + 25 K = 298 K
=> V = 12.218 L (deci punctul c. )
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!