👤

se amesteca 10 grame de saramura de concentratie 2% cu 20 grame de saramura de concentratie 4%.calculeaza masa de sare din solutia finala.Ce concentratie va avea solutia obtinuta dupa amestec ? Multumesc anticipat.


Răspuns :

ms=20g  c=4% C=ms/mdx100  4=20.mdx100  md=cpxms/ 100               4x20/100 = 80/100=-0.8 ( nu stiu daca e bine , dar sper sa fie) 
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari