Răspuns :
pai sa aflam cat costa ceapa:10/2=5lei costa 2kg de ceapa 100-85=15 lei a cheltuit pe cartofi si ceapa 15-5=10lei a cheltuit pe cartofi 10/5=2lei costa un kg de cartofi
100-85=15
10 lei : 4kg ceapa =2,5 lei/kg
15-(2x2,5)=15-5=10
10:5=2 lei/kg cartofi
(5x2)+(2.5x2)=10+5=15
10 lei : 4kg ceapa =2,5 lei/kg
15-(2x2,5)=15-5=10
10:5=2 lei/kg cartofi
(5x2)+(2.5x2)=10+5=15
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!