Un corp cu masa m=30kg este in repaus pe sol.Aria suprafetei de contact cu solul este S=0,1m².Calculati presiunea(se noteaza cu p)exercitata de corp pe sol,daca g=10N pe kg(atica acceleratia gravitationala).Va rog mult e urgent.
foeta normale este egal cu greutatea corpului. G= m · g care este egal cu 300 N iar presiunea este forta normala pe suprafata care este egal cu 3000Pa (pastali) sper ca tem jutat
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!