👤

1.Suma a trei numere este 4584 .Suma  primelor doua numere este 2785,iar al treilea este cu 689 mai mare decat al doilea,Afla  cele trei numere.

2. Suma a trei numere este 5413 .Suma  ultimelor doua numere este 2978, iar al doilea este cu 1359  mai mic  decat primul.Afla cele trei numere .
 
3.La un joc pe calculator, Dan Radu si andrei au obtinut impreuna 5565 de puncte.Dan si Radu au impreuna 3581 de puncte , iar Radu si Andrei au impreuna 3829 de puncte.
Cate puncte are fiecare jucator? Plan de rezolvare  ( fara tabla inmultirii )

4. Calculeaza 
 a)  5843 - 2714 + 3647 ;
     4395 - 1878 + 2574 ;
     3000 -1765 +2456 ;
b)  3543 + 2789 - 3999 ;
    5175 +1825 -4763;
    2473 +1637 - 2897 ;

5 .Afla numerele a, b, c, stiind ca : a=b+c,   b=c-1743 si 4265 - c = 879 


Răspuns :


1.
a+b+c=4584
a+b=2785
c+689=b
c=(a+b+c)-(a+b)=4584-2785=1799
c=1799
b=c+689
b=1799+689
b=2488
a+b=2785
a+2488=2785
a=2785-2488
a=297
297+2488+1799=4584
2.
a+b+c=5413
b+c=2978
c=a-1359
a=(a+b+c)-(b+c)=5413-2978=2435
a=2435
c=a-1359
c=2435-1359
c=1076
b+c=2978
b+1076=2978
b=2978-1076
b=1902
2435+1902+1076=5413
3.
D+R+A=5565
D+R=3581
R+A=3829
A=(D+R+A)-(D+R)
A=5565-3581
A=1984
D=(D+R+A)-(R+A)
D=5565-3829
D=1736
D+R+3581
1736+R=3581
R=3581-1736
R=1845
1736+1845+1984=5565
4.
a)
5843-2714+3647=3129+3647=6776
4395-1878+2574=2517+2574=5091
3000-1765+2456=1235+2456=3691
b)
3543+2789-3999=6332-3999=2333
5175+1825-4763=7000-4763=2237
2473+1637-2897=4110-2897=1213
5.
a,b,c
a=b+c
b=c-1743
4265-c=879
c=4265-879
c=3386
b=c-1743
b=3386-1743
b=1643
a=b+c
a=1643+3386
a=5029



Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari