AJUTOOOOOOOOR ! 30 PUNCTE :D CARE ESTE CONCENTRATIA PROCENTUALA SOLUTIEI DE TIPTRIG DACA S-AU FOLOSIT 600 cm³ APA (densitate APA = 1g pe cm³) Si 150 g TIPIRIG ?
Md= 150 g
M apa= 600 cm³ ⇒ 600 g
C%= ?
Ms= Md + M apa
Ms= 150 g + 600 g
Ms = 750 g
C%= Md supra Ms · 100
C%= 150 supra 750 ·100 (se simplifica cu 10 si ramane 15 supra 75 · 100)
C%= 0,2 · 100
C%= 20.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!