Răspuns :
a invata -la infinitiv: eu invata i
tu invata-si
el.ea invata
noi invata-ram
voi invata-rati
ei ele invata-ra
Ea se confunda de obicei cu Mm ca perfectul si ca sa le deosebesti trebuie sa stii ca la pf.simplu ai asa: terminatia de persoana 1 singular .Pentru o conjugare corectă atât la PS, cât şi la MMCP, se vor folosi ca exemple verbe la cele patru conjugări, întrucât pot apărea diferenţe: (eu) cântai, văzui, mersei, citii (PS); cântasem, văzusem, mersesem, citisem (MMCP)
sper ca te am ajutat
tu invata-si
el.ea invata
noi invata-ram
voi invata-rati
ei ele invata-ra
Ea se confunda de obicei cu Mm ca perfectul si ca sa le deosebesti trebuie sa stii ca la pf.simplu ai asa: terminatia de persoana 1 singular .Pentru o conjugare corectă atât la PS, cât şi la MMCP, se vor folosi ca exemple verbe la cele patru conjugări, întrucât pot apărea diferenţe: (eu) cântai, văzui, mersei, citii (PS); cântasem, văzusem, mersesem, citisem (MMCP)
sper ca te am ajutat
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Limba română. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!