👤

Un mobil se deplaseaza pe jumatat din distanta de parcurs cu viteza V1 54 km\h iar pe cealalta jumatate din distanta cu viteza v2 25m\s . Care este viteza medie pe intregul parcurs"


Răspuns :

timpul în care s-a parcurs prima  d/2 :  t1 = d/2v1
” ” ” ” ” ” ” ” ” ” ” ” ” ” ” ” ” a doua  d/2 :  t2 = d/2v2
timpul pentru întregul parcurs : t = t1 + t2 = d/2v1 + d/2v2 = d / vm    (vm= viteza medie)
⇒1/2 ·(1/v1 + 1/v2 ) = 1/vm ⇒ (v1 + v2 ) / 2v1·v2 = 1/vm ⇒ vm = 2v1v2 / (v1 + v2) = = 2·15·25/40 = 18,75m/s = 67,5 km/h
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari