Răspuns :
Alchena are masa molara 14n fiind CnH2n
Alchina are masa molara 14-n fiind CnH2n-2
a)14n/14n-2=1,077=>(14n-2)*1,077=14n=>15,078n-2,154=14n
=>1,078n=2,154=>n=2=>alchina este C2H2,iar alchena C2H4
b)C2H2 + H2 in prezenta de Pd/Pb^2+(paladiu otravit cu saruri de plumb) ---->C2H4
c)C2H2 + 5/2 O2 ---> 2 CO2 + H2O
C2H4 + 3 O2 ---> 2CO2 + 2H2O
amestec echimolecular de A si B => 0,25 dm^3 pt A si 0,25 dm^3 pt B
la 22,4 l C2H2........5/2 * 22,4 l O2
la 0,25 l C2H2......x l O2 x=0,75 dm^3
la 22,4 l C2H4.........3 * 22,4 l O2
la 0,25 l C2H4......y l O2 y=0,625 dm^3
V oxigen total=0,75+0,625=1,375 l
V aer = 5*V oxigen (oxigenul reprezinta 20% din cantitatea de are)
V aer = 5 * 1,375 = 6,875 l
Alchina are masa molara 14-n fiind CnH2n-2
a)14n/14n-2=1,077=>(14n-2)*1,077=14n=>15,078n-2,154=14n
=>1,078n=2,154=>n=2=>alchina este C2H2,iar alchena C2H4
b)C2H2 + H2 in prezenta de Pd/Pb^2+(paladiu otravit cu saruri de plumb) ---->C2H4
c)C2H2 + 5/2 O2 ---> 2 CO2 + H2O
C2H4 + 3 O2 ---> 2CO2 + 2H2O
amestec echimolecular de A si B => 0,25 dm^3 pt A si 0,25 dm^3 pt B
la 22,4 l C2H2........5/2 * 22,4 l O2
la 0,25 l C2H2......x l O2 x=0,75 dm^3
la 22,4 l C2H4.........3 * 22,4 l O2
la 0,25 l C2H4......y l O2 y=0,625 dm^3
V oxigen total=0,75+0,625=1,375 l
V aer = 5*V oxigen (oxigenul reprezinta 20% din cantitatea de are)
V aer = 5 * 1,375 = 6,875 l
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!