Răspuns :
puritatea = (m pura/m totala)*100=>masa pura = (m totala*puritatea)/100=(20,2*60)/100=> m KNO3 =12,12g
azotat de potasiu = KNO3
in 101 g KNO3 se afla 48 g O2
in 12,12 g KNO3 se afla x g O2 x=5,76 g O2
azotat de potasiu = KNO3
in 101 g KNO3 se afla 48 g O2
in 12,12 g KNO3 se afla x g O2 x=5,76 g O2
puritatea = (masa pura/masa totala)*100=>masa pura = (masa totala*puritatea)/100=(20,2*60)/100=> m KNO3 =12,12g
azotat de potasiu = KNO3
in 101 g KNO3 se afla 48 g O2
in 12,12 g KNO3 se afla x g O2
x=5,76 g O2
azotat de potasiu = KNO3
in 101 g KNO3 se afla 48 g O2
in 12,12 g KNO3 se afla x g O2
x=5,76 g O2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!