Răspuns :
Ar fi 10*1+6*2+4*4 mmoli în 10+6+4 cm cubi.
Adică 38 mmoli în 20 cm cubi sau 1,9M. (don't ask, greu de explicat :)) )
Adică 38 mmoli în 20 cm cubi sau 1,9M. (don't ask, greu de explicat :)) )
n1=cM1.Vs1=1.0,01=0,01moli
n2=cM2.Vs2=2.0,006=0,012 moli
n3=cM3.Vs3=4.0,004=0,016 moli
nf=0,038moli
Vsf=0,02L
cMf=nf/Vsf=0,038/0,02=1,9M (moli/L)
Am presupus ca este vorba de solutii ale aceleasi substante lucru neprecizat in problemă .Am notat numarul de moli cu n (il poti nota pe caiet cu niu ;Vs -volumul de solutie)
n2=cM2.Vs2=2.0,006=0,012 moli
n3=cM3.Vs3=4.0,004=0,016 moli
nf=0,038moli
Vsf=0,02L
cMf=nf/Vsf=0,038/0,02=1,9M (moli/L)
Am presupus ca este vorba de solutii ale aceleasi substante lucru neprecizat in problemă .Am notat numarul de moli cu n (il poti nota pe caiet cu niu ;Vs -volumul de solutie)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!