👤

Un
corp cu masa de 20 kg exercita, datorita greutatii, o presiune de
19.600 Pa. Ce marime are suprafata pe care se sprijina corpul? (g=9,8
N/m2). ?????????? plz am nevoie urgenta  dau maximu` de puncte si coroana :D :D pls helppppppp



Răspuns :

m=20kg
p=19.600 Pa
g=9,8 n/kg


S=?

G=mxg
p=G/S
S=G/p
S=mxg/p
S=(20kgx 9,8N/kg)/19.600Pa=10 m²
Uite ba Valentine!!!
m=20 kg
p=19.600 Pa
S=?
g=9,8 N/kg

G=mxg
G=20kgx9,8N/kg=196 N

F=G=>F=196 N

p=F/S=>S=G/p
S=196 N/19600 N/m2=1/100=0,01 m2