👤

Se dizolva 10 grame (g) in 40 g apa. care va fi concentratia procentuala a solutiei?

Răspuns :

ms=md+mapă= 10g+40g=50g
C= [tex] \frac{md} {ms} [/tex] x100=[tex] \frac{10g}{50g} [/tex]x100=[tex] \frac{1000}{50} [/tex]= 20%