Răspuns :
xC3H8 + 5xO2 -> 3xCO2 + 4xH2O
yC3H6 + 4.5yO2 -> 3yCO2 + 3yH2O
x, y = numărul molilor de propan, respectiv propenă
Număr moli O2 consumaţi la ardere: 5x+4.5y
Din faptul că raportul molar al celor doi compuşi este 1:2, scoatem prima ecuaţie:
[tex] \frac{x}{y} = \frac{1}{2}[/tex]
Calculăm câţi moli de O2 reprezintă cei 1568 L:
[tex]\frac{1568}{22.4} = 70 \ moli \ O2 \ consumat[/tex]
=> 5x+4.5y = 70
Rezolvăm sistemul:
5x+4.5y=70
x/y = 1/2
=> x=5 şi y=10
Calculăm volumul pe care-l ocupă:
22.4 ( 5+10) = 22.4 * 15 = 336 L
-----------------
*se putea afla valoarea asta şi fără să calculăm numărul de moli din fiecare:
3*22.4 L amestec reacţionează cu .................... 14*22.4 L O2
x L reacţionează cu ................................. 1568 L
x= 336 L
----------------
b) CH3-CH=CH2 + 5[O] -> CH3-COOH + CO2 + H2O
Din 2 moli KMnO4 se obţin fix 5 moli [O], deci în reacţia de oxidare a unui mol de propenă se folosesc 2 moli KMnO4.
Calculăm câţi moli reprezintă cei 6.72 L propenă:
[tex]\frac{6.72}{22.4}=0.3 \ moli[/tex]
1 mol propenă .................... 2 moli KMnO4
0.3 moli ............................. X = 0.6 moli KMnO4
Aplicăm concentraţia molară:
2 moli .................... 1 L
0.6 moli ................. x
x=0.3 L KMnO4
yC3H6 + 4.5yO2 -> 3yCO2 + 3yH2O
x, y = numărul molilor de propan, respectiv propenă
Număr moli O2 consumaţi la ardere: 5x+4.5y
Din faptul că raportul molar al celor doi compuşi este 1:2, scoatem prima ecuaţie:
[tex] \frac{x}{y} = \frac{1}{2}[/tex]
Calculăm câţi moli de O2 reprezintă cei 1568 L:
[tex]\frac{1568}{22.4} = 70 \ moli \ O2 \ consumat[/tex]
=> 5x+4.5y = 70
Rezolvăm sistemul:
5x+4.5y=70
x/y = 1/2
=> x=5 şi y=10
Calculăm volumul pe care-l ocupă:
22.4 ( 5+10) = 22.4 * 15 = 336 L
-----------------
*se putea afla valoarea asta şi fără să calculăm numărul de moli din fiecare:
3*22.4 L amestec reacţionează cu .................... 14*22.4 L O2
x L reacţionează cu ................................. 1568 L
x= 336 L
----------------
b) CH3-CH=CH2 + 5[O] -> CH3-COOH + CO2 + H2O
Din 2 moli KMnO4 se obţin fix 5 moli [O], deci în reacţia de oxidare a unui mol de propenă se folosesc 2 moli KMnO4.
Calculăm câţi moli reprezintă cei 6.72 L propenă:
[tex]\frac{6.72}{22.4}=0.3 \ moli[/tex]
1 mol propenă .................... 2 moli KMnO4
0.3 moli ............................. X = 0.6 moli KMnO4
Aplicăm concentraţia molară:
2 moli .................... 1 L
0.6 moli ................. x
x=0.3 L KMnO4
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!