Va rog !!!!! Ajutatima,is praf la fizica Pe pistonul mic al unei prese hidraulice se exercita o forta de 500 N pentru a ridica un corp cu masa de 2 tone, aflat pe pistonul mare.Daca aria suprafetei pistonului mic este de 5 cm (patrati) ce arie are suprafata pistonului mare ?
Conform legii lui Pascal, presiunea sub ambele pistoane e aceeasi P=F/s pentru pistonul mic si P =G/S pentru pistonul mare, cu F=500N, G=2000*10=20000N, s=5 cm² si ne trebuie S S=G*s/F=20000*5/500 cm² Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!